https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Piyasa psikolojisi, birçok tüccarın Bitcoin almasını engelleyebilir

Piyasa psikolojisi, birçok tüccarın Bitcoin almasını engelleyebilir


Daha fazla insanın bilgisayarlara erişimi olduğu için teknik analiz zaman içinde gelişmiştir. Çevrimiçi ticaret ve bilgisayarların gücü, piyasalara daha hızlı bakmayı ve daha kolay karar vermeyi mümkün kıldı.

Ancak teknik analizin (ve aslında her türlü piyasa analizinin) piyasa psikolojisinde güçlü bir düşmanı vardır. Planı uygulamanın planın kendisinden daha önemli olduğu söylenir çünkü ticaretin psikolojik faktörü hepimize gelir.

Örneğin, Bitcoin’i düşünün. Ocak ayının sonu bile gelmedi ve önde gelen kripto para birimi yılbaşından bu yana %36 arttı.

16.000$ bölgesinde alım yapanların çok sevineceği kesin. Ancak kaç kişi 2022’de olduğu gibi düşüşe geçen bir pazara girmeyi göze aldı?

Aynı şey tersi için de geçerlidir. Bir yükseliş trendinde, çoğu zirveyi satın alma korkusuyla yeni zirveler almaktan korkar.

Bu nedenle plan, herhangi bir dip seviyeyi satın almaktır.

Ancak düşüş nihayet geldiğinde tüccarlar korkar ve kaçar. Bir şnorkel almayı planlamak ve aslında onu satın almak farklı bir hikaye.

Bu bizi bugünün hikayesine getiriyor – bir işlem ayından daha kısa sürede çok kazandıktan sonra Bitcoin satın almalı mısınız? Yoksa bu sadece başka bir ayı piyasası rallisi mi?

Bitcoin, negatif bir yılın ardından pozitif getiri sağladı

Tarih, Bitcoin’in yükseliş durumunu destekliyor. Bitcoin, diğer pazarlara kıyasla nispeten yakın zamanda doğduğu için kısa bir geçmişe sahiptir.

Bununla birlikte, Bitcoin’in son on iki yıldaki getirilerine hızlı bir bakış, bize ilginç bir şey söylüyor. Yani Bitcoin, negatif getirilerin ardından ilk yılda pozitif yıllık getiri sağladı.

2014 yılında Bitcoin fiyatı dolar karşısında %58 düştü. Ancak ertesi yıl %35 arttı.

Ayrıca 2018’de Bitcoin % -73 düştü ve bu da bir başka keskin düşüş. Ancak 2019’da yine %95 arttı.

Başka bir deyişle, yılbaşından bugüne kadarki olumsuz performansın ardından dipten alımlar şimdiye kadar başarılı oldu. Bu sefer neden farklı olsun ki?

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın