https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Piyasalar TÜFE verilerine tepki verirken Bitcoin ve hisse senetleri dalgalanıyor

Piyasalar TÜFE verilerine tepki verirken Bitcoin ve hisse senetleri dalgalanıyor


  • Bitcoin fiyatı 22.300 dolara kadar yükseldikten sonra yatay işlem gördü ve büyük ABD endeksleri de düştü.
  • Piyasaların tepkisi, 2023’ün ilk ayına ilişkin beklenenden yüksek enflasyon verilerinin ardından geldi.
  • ABD Tüketici Fiyat Endeksi ay boyunca %0,5 ve yıllık bazda %6,5 arttı.

Bitcoin, Salı günü ABD enflasyon verilerinin ardından daha geniş kripto piyasası Wall Street’i tersine çevirirken, büyük kripto para birimi 22.300 $’lık yüksek seviyelerinden geri dönerken, Bitcoin saat 11:00 ET civarında 22.000 $’ın biraz altında tutuyordu.

Kripto para birimi genelinde, Ethereum ilk olarak büyük borsalarda 1.570 dolara yaklaştı ve yukarı taraf soğumadan önce ETH ticaretinin 1.540 dolara yakın olduğunu görmeden önce %5 arttı. Kazançların bir kısmını kaybetmeden önce %3,5’luk bir kazançla BNB’nin 300 dolara yaklaştığı Binance Coin için de benzer bir tablo.

Salı günkü tüketici fiyat verilerine verilen geniş tepki ana endeksleri düşürmeden önce ABD hisse senetlerindeki hareket de ana endeksleri yeşile çevirdi.

S&P 500 yaklaşık %0,7 yükseldi, ancak ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan alınan en son Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin, enflasyonun art arda aylarca süren düşüşün ardından geçen ay yükseldiğini göstermesinin ardından negatif yönde tersine döndü. S&P 500, bu raporun yazıldığı tarihte %0,6 düştü.

Görünüm, sırasıyla yaklaşık %0,8 ve %0,6 düşen Dow Jones Sanayi Ortalaması ve Nasdaq Bileşik için benzerdi.

Piyasalar Ocak ayı TÜFE verilerine tepkili

Salı sabahı ABD hükümetinin enflasyonla ilgili verileri, tüketici fiyatlarının Ocak ayında %0,5 ve son 12 ayda %6,4 yükselerek %6,2 olan beklentilerin üzerinde olduğunu gösterdi.

Daha oynak gıda ve enerji bileşenlerini hariç tutan çekirdek TÜFE için bile, okumalar Ocak ayında %0,4 ve yıldan yıla %5,6 idi.

Böylece veriler, enflasyonun 2023’ün ilk ayında toparlandığını ve ekonomistlerin beklediğinden daha sıcak hale geldiğini, yatırımcıların bunun Fed’in faiz oranı yolu için ne anlama geldiğini tartarken Wall Street’in haberlere daha az yanıt verdiğini gösterdi. Piyasa gözlemcileri, bunun Fed’in daha önce belirttiğinden daha uzun ve daha yüksek bir yola işaret edebileceğini söylüyor.

Elbette, Tim Seymour, Seymour Asset Management’ın CIO’su inanır Bu artık ihtimal dahilinde olabilir.Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın