medyauzmani.com

Portekiz, %28 oranında sermaye kazancı vergisi getirmek için yeni vergi mevzuatı üzerinde çalışıyor


Portekiz hükümetinden gelen resmi bir rapor, ülkenin 2023’te piyasaya sürülecek olan kripto para birimleri için yeni vergi mevzuatı üzerinde çalıştığını ortaya koydu.

Yeni mevzuat, kripto kazançlarına %28 sermaye kazancı vergisi ve herhangi bir ücretsiz kripto para birimi işlemine %4 damga vergisi koymayı hedefliyor.

%28 sermaye kazancı vergisi

Önerilen kripto para birimi mevzuatı gün ışığına çıkarsa, Portekiz hükümeti bir yıl içinde elde edilen kripto kazançlarına %28 oranında sermaye kazancı vergisi uygulayacak. Ancak, bir yıl boyunca kripto varlıkları elde tutmaktan elde edilen kazançlar, sermaye kazancı vergisine tabi olmayacaktır.

450 sayfalık rapora göre, kripto para ihracı ve kripto para madenciliğinden elde edilen kazançlar sermaye kazancı vergisine tabi olacak.

Kripto işlemlerinde %4 vergi

Portekiz hükümeti, sermaye kazancı vergisine ek olarak, ücretsiz kripto işlemlerinde de %4 vergi ve gerekirse damga vergisi istiyor.

Buradaki fikir, kripto vergilendirmesi için kusursuz bir çerçeve sağlamak ve sektöre ülke içindeki diğer işletmelerle eşit düzeyde muamele etmektir.

Portekiz Parlamentosu Kripto Para Birimi Üzerinde Duruyor

Bu yılın Mayıs ayında, Portekiz maliye bakanı, yasal çerçeve üzerinde çalışmaların başlayacağını belirterek, ülkenin kripto para birimlerini vergilendirmeye başlamaya hazırlandığını söyledi.

Ancak bakan o zaman yasal süre vermeyi reddetti.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın