medyauzmani.com

Rapora göre FTX, yüksek maaşlı Afrikalı öğrencileri arkadaş edinmeye ikna etti


  • Çöken FTX, Afrikalı öğrencileri elçileri olmaya çekti.
  • Elçilere, yeni yatırımcılara blockchain ve kripto para birimi hakkında bilgi vermeleri için ödeme yapılır.
  • FTX’in çöküşünden sonra bile bazı öğrenciler kripto para birimini bırakmayacaklarını doğruladılar.

Yakın tarihli bir rapor, çöken kripto para borsası FTX’in yüksek maaşlı Afrikalı öğrencileri FTX yatırımcısı olmaları için eğitimli arkadaşları işe almaya çektiğini gösterdi. Rapora göre, bazı durumlarda öğrencilerden yeni atanan yatırımcıların borsaya para yatırması ve/veya işlem yapması istendi.

Öğrencilere ayrıca yeni yatırımcılara blockchain teknolojisi ve kripto para birimi hakkında bilgi vermeleri ve yatırımcıları platforma yatırım yapmaya teşvik etmeleri için ödeme yapılır. Başarılı öğrenciler %40’a varan komisyon kazanabilirler.

Bir CNBC raporuna göre, elçilik programına katılan öğrencilerin birçoğu borsanın içinde bulunduğu istikrarsız mali durumun farkında değildi. Sonuç olarak, öğrenciler, değişim çöktükten sonra bile aktif olarak çalışmaya devam ediyorlardı.

Çökmesi beklenmiyordu

Nijerya’daki Bayero Üniversitesi’nde FTX elçisi olan Imran Yahya adlı bir öğrenciye göre, FTX’in çöküşü hiçbir şirketin batmayacak kadar büyük olmadığını kanıtladı.

Yahya, CNBC’ye verdiği röportajda şunları söyledi:

“Onlara biraz güvendim. FTX’in batmak için çok büyük olduğunu söyleyenlerin bir parçasıydım. Paranızı orada bırakmanın akıllıca olduğunu düşünmüyorum ve paranız üzerinde tam kontrole sahipler. Yani tıpkı herhangi bir banka.”

Zaman ve para kaybına, suçluluk duygularına ve parçalanmış kişisel ilişkilere rağmen, büyükelçilerin çoğu destanla uğraşıyor ve kripto para birimi konusunda tutkulu olmaya devam ediyor.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın