medyauzmani.com

SEC Başkanı Gensler, FTX’in yeniden başlatılmasına sıcak bakıyor – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – DC Fintech haftasında CNBC’ye röportaj veren SEC Başkanı Gary Gensler, iflas sürecinde devam eden kripto para borsası FTX hakkında görüşlerini paylaştı.

Gary Gensler, FTX’in yeni yönetiminin yasalar net bir şekilde uyması durumunda kripto borsasının yeniden faaliyete geçmesinin faydalı olacağını düşünüyor.

FTX’i satın almak için harekete geçen son isimlerden biri olan eski New York Borsası Başkanı Tom Farley’nin bu hamlesine atıfta bulunan Gensler, kripto borsasını satın alarak piyasaya girmek isteyenlerin yasalara tam uyum sağlaması gerektiğini söylerken bu şekilde yatırımcı güveni kazanılabileceğini söyledi. 

FTX’in çöküşüne neden olan faktörleri bir kez daha dile getiren Gensler, borsa ve müşteri varlıklarını ayrı tutma, kullanıcı pozisyonlarına karşı işlem açmama ve kullanıcıların kripto varlıklarının şirket amaçları doğrultusunda kullanılmaması kriterlerinin güven kazanmada kritik olduğunu söyledi.

Bununla birlikte FTX’e talip olan son isim Tom Farley, Mayıs ayında Bullish adında bir kripto borsası açtı ve şu an bu şirket, FTX’i satın almak isteyen 3 kuruluştan biri olarak bildiriliyor.  

Bu arada FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried ise geçtiğimiz hafta dolandırıcılık ve kara para aklama da dahil olmak üzere yedi suçlamanın tamamından suçlu bulundu. Ayrıca bu davadan ayrı olarak ABD SEC ve CFTC’nin FTX’e yönelik açtığı bir dava bulunuyor.

Gensler, verdiği demeçte sektörün düzenlenmesi konusunda yeni kurallara gerek olmadığını bir kez daha vurgulayarak mevcut menkul kıymetler yasasının son dece sağlam ve güçlü olduğunu ve sadece uygulanması gerektiğini iddia etti. Gensler, bu söylemiyle kripto sektörü düzenlemelerinin SEC’in kapsamına alınması gerektiği görüşünü yinelemiş oldu. 

Gary Gensler, ayrıca isim vermeden kripto endüstrisinde birçok aktörün uluslararası yaptırımlara ve kara para aklama kurallarına uymadığını ve kripto sektörünü kötü emellerine alet ettiğini söyledi.

FTT, saatler içinde %75 yükseldi

Gensler’in FTX ile ilgili görüş bildirmesiyle birlikte iflas eden borsanın yerel varlığı FTT, günün ilk saatlerinde 1,35 dolardan başlayan hızlı alımlarla 2,36 dolara kadar yükselerek saatler içinde %75’i aşan önemli bir değer artışı kaydetti.

FTT, bugünkü sıçramayla Aralık 2022 dönemindeki fiyat seviyesine geri döndü. Ancak FTX’in iflası öncesi ortalama 25 dolar seviyelerinde hareket eden kripto para, şu anki durumuna göre değerinin %90’ını kaybetmiş durumda. Kripto paranın FTX öncesi dönemdeki değerine ulaşması için mevcut seviyeden %1000 değer kazanması gerekiyor. 

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın