medyauzmani.com

SEC, BlackRock ile birlikte iki şirketin Spot Bitcoin ETF’sini bir kez daha erteledi  – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), BlackRock, Valkyrie ve Bitwise’ın spot Bitcoin ETF başvurularına ilişkin kararını bir kez daha erteledi.

Haziran ayında yapılan ETF başvuruları, ilk kez Ağustos ayı değerlendirmesinde ertelenmişti. Bu ertelemeyle birlikte SEC, spot Bitcoin ETF ihracıyla ilgili ek taleplerde bulunmuş ve şirketler, mevcut talepleri hızlı şekilde yerine getirerek başvurularını yenilemişti. Son duruma göre mevcut 7 başvurudan 4’ünün kararı 2024 yılına ertelenmiş oldu. Diğer başvurularının da yüksek ihtimalle ertelenmesi bekleniyor. 

SEC, kripto topluluğu tarafından heyecanla beklenen ve kripto sektörü ile geleneksel finans arasında etkileşimi artırması beklenen spot ETF başvurularına ilişkin temkinli duruşunu bir kez daha gösterdi. Düzenleyici kurum, kripto piyasasının manipülasyona açık ve bazı hileli uygulamaların varlığını sürdürmesi ile ilgili endişeleri bir kez daha vurgulayarak başvuru kararını ertelemeyi tercih etti. Bu erteleme kararında bu yatırım ürünlerinin yasal ve politik sonuçlarının daha detaylı incelenmesi çağrısı dikkat çekti. 

Spot Bitcoin ETF konusunda daha fazla yorum bekleyen kurum, ayrıca Bitcoin piyasasının likiditesiyle ilgili endişelerini paylaştı. Bununla birlikte yatırım ürünlerinin gözetimi için tercih edilen Coinbase’in dolandırıcılığı önleme konusundaki yeteneğinin yanında şeffaflık durumu da sorgulandı.

Diğer yandan piyasa yorumcuları, dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunda bulunmasının bu ürüne yönelik güveni önemli ölçüde artırdığını düşünüyor. Buna karşılık SEC, yatırım ürününe yönelik temkinli duruşuna devam ediyor ve olası bir onay için daha ikna edici bir piyasa ortamı talep ediyor. Bazı yorumlara göre SEC, kripto sektörünün gözetiminde etkili bir kurum olmadan piyasada ciddi miktarda işlem hacimleri oluşturabilecek böyle bir yatırım ürününü onaylama konusunda isteksiz davranıyor.

Öyle ki birçok kişi ve kurum, spot Bitcoin ETF ürünlerinin ihracının ardından BTC fiyatının 200 bin dolar seviyelerine kadar çıkabileceğini öngörüyor. 

Bitcoin’de son durum

Bitcoin, son 24 saatlik zaman diliminde %2 bandında yükselişle 27.000 dolar bandına adım attı. ABD işlem saatlerinde 27.300 dolara kadar yükselen Bitcoin, erteleme kararının ardından bir miktar ivme kaybetse de yeni güne girilirken 27.000 dolar bandında kalmayı başardı.

Kripto para piyasaları genelinde ise kısmen olumlu bir hava hakim. Piyasalarda son 24 saatte Coinbase’in ABD dışında bireysel yatırımcılar için vadeli işlemlere başlayacağını duyurması ve Valkyrie’nin vadeli Ethereum ETF başvurusunun olumlu sonuçlanması, pozitif seyri tetikleyen gelişmeler oldu. Son duruma göre toplam kripto para piyasa değeri %2 oranında yükselişle 1,07 trilyon dolara çıkarken 24 saatlik ortalama işlem hacmi %6 oranında artışla 30,5 milyar dolar seviyesinde seyrediyor.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın