medyauzmani.com

SEC şimdi de Kraken’ı hedef alıyor, dava yolda – World Digital Media News


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto borsası Kraken’ın kayıt dışı bir broker ve para aklamaya çanak tutan bir şirket olarak faaliyet göstermesinin yanı sıra müşteri ve kurumsal fonları ayırmayı başaramadığını iddia etti.

Komisyon, diğer tüm davalarında olduğu gibi San Francisco merkezli şirketin de federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini söyledi. Kraken’ın bağımsız denetleyicisine göre müşterilerin fonları ile kurumsal varlıkların bir arada tutulması “önemli bir risk” yaratıyor. Ayrıca denetleyici “Zaman zaman Kraken’ın operasyonel giderleri doğrudan müşteri hesaplarından ödediğini” belirtiyor.

SEC’in Binance ve Coinbase (COIN) gibi borsalarla davaları devam ediyor.

Diğer davalarda olduğu gibi federal düzenleyici ALGO, MATIC, NEAR dahil olmak üzere borsanın sunduğu ve komisyonun kayıt dışı menkul kıymetler olarak sınıflandırdığı token’ların yer aldığı bir liste yayımladı. Dava dosyasına göre Kraken, bu token’ların halka tanıtılmasında büyük bir rol oynuyor.

SEC, Kraken’ın kayıt dışı bir borsa olarak faaliyet göstermesinin kalıcı olarak yasaklanmasını istiyor. Ayrıca komisyon, borsanın haksız kazançlarını iade etmesi gerektiğini söyleyerek bir para cezası talep ediyor.

Kraken’ın açıklaması ise şu şekilde:

Borsa, açıklamasıyla birlikte şu anki durumu özetleyen bir blog yazısı da yayımladı.

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın