medyauzmani.com

Societe Generale, kendi stablecoin’ini piyasaya sürmeye hazırlanıyor – World Digital Media News


Financial Times’ın haberine göre Societe Generale, bir kripto para borsasında kendi stablecoin’ini piyasaya sürmeye hazırlanıyor ve geniş bir yatırımcı kitlesine, sabit para birimlerinin fiyatını takip eden dijital token’lar sunan ilk büyük banka olacak.

Fransa’nın üçüncü büyük bankası Çarşamba günü, Lüksemburg merkezli bir borsa olan Bitstamp’ta EUR CoinVertible adlı kendi stablecoin’inin ticaretini başlatacak.

Bu hamle, geleneksel bir finans kurumu için şu anda uzman dijital varlık firmalarının hakim olduğu kripto para birimi ticaretinin bir bölümüne yönelik önemli bir adımı işaret ediyor. Stablecoin’ler düzenleyicilerin artan ilgisiyle karşı karşıya kalırken İngiltere geçtiğimiz ay token’ları gerçek ekonomiye kazandırmak için teklifler sundu.

Stablecoin’ler, egemen para birimlerini takip eden ve kripto yatırımcılarının piyasada alım satım yapmasını kolaylaştıran bir dijital nakit biçimi. Bitcoin gibi kripto ticaretinin çoğunluğu, ABD dolarına bağlı stabilcoin’ler aracılığıyla yapılmaktadır.

130 milyar dolarlık piyasaya, token’lerini destekleyen rezervlerin denetimleri konusunda sorularla karşılaşan İngiliz Virgin Adaları’na kayıtlı Tether ve ABD’li Circle hakim. SocGen, EUR CoinVertible’ın tamamen euro ile destekleneceğini söyledi.

Bankanın dijital varlıklar birimi SocGen Forge’un CEO’su Jean-Marc Stenger Financial Times’a verdiği demeçte, “Kripto ekosistemi, yüzde 90’ı ABD doları cinsinden olan mevcut birkaç sabit coin üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bu alanda bir banka için kesinlikle bir yer olduğunu ve euro [cinsinden] bir stablecoin için bir yer olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

JPMorgan (JPM) gibi bazı büyük yatırım bankalarının kendi sabit coin’leri olsa da bunlar, yalnızca küçük kurumsal müşteri grupları tarafından kullanılabilir. Buna karşılık SocGen’in stablecoin’i ticaret için yaygın olarak kullanılabilir olacak.

Stenger, geleneksel finans kurumları dijital defterleri keşfettikçe bankanın stablecoin’inin dijital tahviller, fonlar ve diğer varlıklardaki işlemleri gerçekleştirmek için kullanılacağını umduğunu söyleyerek “[Yatırımcıların] ilgisini kanalize etmenin en iyi yolu, kripto endüstrisinde kullandığınız olağan yol ve mekanda büyümek, yani ürününüzün bir kripto borsasında listelenmesini sağlamaktır.” dedi.

AB’nin amiral gemisi dijital varlıklar düzenlemesi olan Mica önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek. Stenger, SocGen’in stablecoin’inin kurallara uyacak şekilde inşa edildiğini ifade ederek “Çok az stablecoin Mica ile uyumludur.” dedi.

Varlık yöneticileri ve bankalar, dijital nakit gerektiren tahvil ve fonlar gibi varlıkları tokenlaştırmayı giderek daha fazla araştırıyor ancak pazar hâlâ küçük. Sektör tarafından memnuniyetle karşılanan bir gelişme olarak Birleşik Krallık Hazinesi ve Finansal Davranış Otoritesi, geçtiğimiz ay fon yöneticilerine “ana akım” varlıklar içerdikleri sürece fonlarını tokenize etmeleri için yeşil ışık yaktı.

Pazartesi günü Axa Investment Managers, SocGen’in stablecoin’ini kullanarak dijital bir yeşil tahvile yatırım yaptı.

Stenger, stablecoin’in farklı platformlarda ve çeşitli finansal hizmet oyuncuları arasında kullanılabilecek şekilde inşa edildiğini söyledi.

Token sahiplerinin, Fransız bankasının kendisine karşı hiçbir riskle karşı karşıya kalmayacağını ve euro’lar üçüncü bir tarafça yönetilen bir tröstte tutulacağı için “stablecoin’in teminat varlığına doğrudan başvurabileceklerini” de sözlerine ekledi.

Foreks Haber Merkezi

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın