medyauzmani.com

Solana, FTX kayıplarını geri aldıktan sonra yükselişine devam ediyor – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – Kripto para piyasasında Ekim ayı yükselişinden en iyi şekilde yararlanan kripto paralardan biri olan Solana (SOL), ay sonuna gelindiğinde güçlü görünümünü koruyor. 

Katman-1 ağı olarak faaliyet gösteren Solana’nın yerel varlığı, son aylarda en büyük rakibi Ethereum’un çok üzerinde bir performans göstererek altcoin piyasasında dikkatleri yeniden üstüne çekti.

Solana FTX kaynaklı zararlarını bir yıl sonra telafi ediyor

Bu ay %60’ya yakın değer artışı kaydeden SOL, bugün de %5 değer artışıyla 36 dolar bandına adım attı. 3 haftadır pozitif ivme gösteren kripto para bu haftaki prim artışıyla geçen yıl FTX’in iflasının ardından %70’i bulan hızlı değer kaybından yaklaşık bir sene sonra kayıplarını telafi etmeyi başardı. Bir zamanlar dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası olan FTX, aynı zamanda Solana projesinin en büyük destekçilerinden biriydi. FTX’in çökmesi ise en çok SOL tokenine zarar verdi ve kripto para 2023’ün ilk aylarında 10 doların altına kadar sarktıktan sonra bir süre hayatta kalma mücadelesi verdi.

Vitalik Buterin ağa desteğini açıklamıştı

Bu süre zarfında Solana ağındaki teknik sorunlar da kripto para değerinin düşmesine katkı sağladı. Ancak en büyük rakibinin kurucu ortaklarından Vitalik Buterin’in projenin en kötü zamanlarında katman-1 ağı için olumlu yorumlarda bulunması kripto varlık için adeta bir can suyu oldu.

Yıl boyunca volatil fiyat hareketleri kaydeden SOL, daha çok 20 dolar bandında satışlarla karşılaştı. Son olarak Ekim ayında 20 dolar bölgesinden bir destek daha bulan kripto para, şimdi geçen yıl Temmuz – Ağustos döneminde direnç olarak çalışan 40 dolar bölgesine doğru ilerleyişini sürdürüyor. Diğer yandan geniş perspektiften bakıldığında son boğa sezonunda 260 dolara kadar yükselen kripto para, mevcut fiyatına göre zirveden %600 oranında uzak olduğu için bu yükseliş önemli olsa da henüz kayda değer oranlarda değil.

Solana’da düzeltme yakın mı?

Piyasadan ayrışan fiyat hareketlerine sahip olan Solana’nın hızlı yükselişi, kaldıraçlı işlemlerde de tercih edilmesine yol açtı. Santiment verileri SOL’un toplam açık pozisyonlarının genel piyasa yükselişinin başladığı 20 Ekim tarihinde 1,25 milyar dolara kadar ulaştığını raporlarken fiyat yükselişinin devam etmesiyle açık pozisyonların azalmaya başladığına dikkat çekti. Son verilere göre SOL pozisyonlarının fonlama oranı artıda devam ederken uzmanlar olası bir düzeltme konusunda uyarıda bulunuyor. 

Solana ilgili son gelişmelerde varlığa dayalı yatırım fonlarına olan talep artışı devam ederken yükselişin önemli bir kısmının kurumsal yatırımcı talebinden kaynaklandığı söylenebilir. Diğer yandan Solana ağındaki son güncellemelerin ardından ağdaki sorunlarda gözle görülür şekilde azaldı ve bu durum yatırımcılara güven vermeye devam ediyor. Proje ile ilgili son gelişmelerde ise Solana Labs, geçen hafta ilk aşamadaki Web3 girişimlerini fonlamak için Solana Incubator programı başlattığını duyurdu.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın