medyauzmani.com

Spot ETF umutları sayesinde Bitcoin %11 artışla 17 yılın zirvesinde – World Digital Media News


Kriptohaberleri.gen.tr – Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun spot borsa yatırım fonunu onaylamaya yakın olduğu yönündeki spekülasyonların artmasıyla ciddi bir yükseliş gösterdi.

Token %11 artışla 33.433,8 dolara yükselerek Mayıs 2022’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Ayrıca Temmuz ayından bu yana ilk kez 30.000 dolar seviyesinin üzerine çıktı.

Dünyanın 2 numaralı kriptosu Ethereum da yaklaşık %7 yükseldi.

DC Temyiz Mahkemesinin, Grayscale’in Bitcoin fiyatını doğrudan takip eden bir ETF başvurusunu haksız yere reddettiği hükmüne varması ile SEC ve dijital varlık firması Grayscale arasındaki yasal savaş, dün Grayscale lehine sonuçlandı.

Buna ek olarak basında çıkan haberlerde, Blackrock tarafından yapılan spot Bitcoin ETF başvurusunun da meyvelerini vermeye yaklaştığı ve iShares Bitcoin Trust’ın, Depository Trust and Clearing Corporation’ın web sitesinde listelendiği görüldü.

Her iki haber de spot Bitcoin ETF’sinin onaylandığına dair somut bir işaret sunmasa da bu yıl nihai bir onay konusunda iyimserliği artırdı ve bu onayın, yeni kurumsal yatırımcıları ciddi şekilde tükenmiş bir kripto pazarına çekmesi bekleniyor.

Dolardaki son zayıflık da Fed’in bu yıl faiz oranlarını artırmayı bitirdiğine dair beklentilerin arttığı bir ortamda kripto piyasalarına bir miktar yardımcı oldu.

BlackRock Inc (BLK), Grayscale, Ark Ventures ve VanEck, SEC’in geçtiğimiz yıl bir dizi başvuruyu reddetmesinin ardından ABD’de bir spot Bitcoin ETF’si için başvuranlar arasında yer alıyor. Grayscale’in teklifinin defalarca reddedilmesi, dijital varlık firmasının, bu hafta firmanın lehine sonuçlanan bir dava açmasına neden olmuştu.

Spot Bitcoin ETF’lerinin, geçtiğimiz yıl yaşanan fiyat düşüşü ve çok sayıda yüksek profilli iflasın ardından ciddi bir likidite eksikliği yaşayan kripto piyasasına daha fazla sermaye çekmesi bekleniyor.

Bu durum; Binance ve Coinbase Global Inc (COIN) gibi büyük oyuncuların, dolandırıcılık ve lisanssız borsa işletmek suçlamalarıyla karşı karşıya kalmasının ardından kriptoya olan bireysel yatırımcı ilgisinin azalmasından dolayı Bitcoin hacminin son yılların en düşük seviyelerinde seyretmesiyle kendini gösterdi.

Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın