https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Teknoloji editörü Ozancan Kubilay ‘mavi’ dolandırıcılıklara karşı uyardı

Teknoloji editörü Ozancan Kubilay ‘mavi’ dolandırıcılıklara karşı uyardıTeknoloji editörü Ozancan Kubilay ‘mavi’ dolandırıcılıklara karşı uyardı

ANKARA – Teknoloji editörü Ozancan Kubilay, sosyal medya kullanıcılarını “mavi tik” dolandırıcılarına karşı uyardı.

Sosyal medyada “mavi tik” almak isteyen kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor. Ancak durumu kendi lehlerine çevirmek isteyen dolandırıcılar her geçen gün yeni bir yöntemle gündeme geliyor. Konudaki samimiyet haber Ajansının muhabirine açıklamalarda bulunan teknoloji editörü Ozancan Kubilay, sosyal medya kullanıcılarını “mavi” dolandırıcılara karşı uyardı. Instagram’da mavi tik dolandırıcılığı ile uğraşanların kendisine ulaştığını kaydeden Kubilay, “Hesabınız açıksa ve bir şekilde o hesaba bir iletişim adresi girerseniz, size bir e-posta gönderilebilirse sizinle bağlantı kurulur. O mail yoluyla size.” Ve o temastan sonra “size mavi tik verebiliriz.” “Bize ulaşırsanız, dediklerimizi yaparsanız mavi tik alabilirsiniz” dedi.

Tehditler, ücret gönderilmediğinde başlar

Dolandırıcılarla mailler geçtikten sonra kripto para talep edildiğine dikkat çeken Kubilay, teklif kabul edilmeyince kendisinin de tehdit edildiğini belirtti. Kubilay, “Bu maillere cevap verdiğinizde hikaye başlıyor. Sizi bekleyen bir süreç var, ben o süreçten geçtim ve bir bakayım dedim. Birinin sormasıyla mail atmaya başladım. Benden bir ücret istedi.” Ve tabi benden bu ücreti kripto para ile göndermemi istedi tahmin edebileceğiniz gibi benden Etherium transferi yapmamı istedi ve ben yapmak istemiyorum. Hayır o süreçten vazgeçmek istemiyorum, hesabım onaylandığı anda bana “Hesabınız çok eski ve değerli bir hesap, böyle bir hesaptan vazgeçer miydiniz?” dedi ve Ethereum almaya çalıştı. Beni böyle bir yaklaşımla tehdit ederek benden.

Sosyal medya platformlarında başlatılan çeşitli programların olduğuna dikkat çeken Kubilay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Günün sonunda, bu kişinin gerçekten bir dolandırıcı olduğunu en başından beri bildiğim için e-postalarını engelledim ve onlarla bir daha konuşmadım. Ancak günün sonunda hesabınızı şu şekilde doğrulayabilirim: kripto para transferi yaparak ya da işyerinden biri tarafından işte kontrol ettim bu kişiler burada 100 bin lira burada 150 bin lira ücret ödemek gibi bir yaklaşımla zaten sizi dolandırmıştır emin olabilirsiniz dolandıracaktır geldiği anda direk özellikle mavi tik in instagram, facebook ve twitter gibi mecralardaki yepyeni programları.Biliyorsunuz twitter blue artık ülkemizde de mevcut.Üyelik oluşturarak mavi tik alabilirsiniz.Üyelik olarak çalışmaktadır. Twitter mavi takımı veya mavi tik’e erişememe sorunu ortadan kalktı.”

Coblay konuşmasını şöyle sürdürdü:

Meta şu anda Facebook ve Instagram’da Metadata Fight adlı bir program başlattı.Yine bu da son zamanlarda Yeni Zelanda,Avustralya ve Amerika’da kullanılmaya başlandı.Yine bu platformda mavi tik alabileceksiniz.Sanırım diğer platformlar Yakın gelecekte bu sürece mutlaka girecektir.Lütfen burada özellikle dikkat etmeniz gereken üçüncü bir kişinin hesabınızı kapatma yetkisine veya gücüne sahip olduğunu düşünmeyin.Böyle bir kişiyle iletişim kurarsanız, kesinlikle buna son vermelisiniz. İstediğiniz noktada iletişime geçin.Asla iletişim kurmamanız gerektiğine inanıyorum.Ya da daha doğrusu bir şekilde bir bağlantı varsa,çok ileri gitmeden o bağlantıyı bitirseniz iyi olur.Açıkçası bununla ilgili bir e-posta alacaksınız. Size veya hakkında bir e-posta göndererek mavi tik verebiliriz. Profilinizdeki iletişim bilgilerinizden sizinle iletişime geçeceğiz ve bu ücret için kimse size e-posta göndermeyecek.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / güncel

Instagram Twitter’da güncel haberler

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın