https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Haber Uluslararası Para Fonu kripto para birimleri konusunda uyardı!

Uluslararası Para Fonu kripto para birimleri konusunda uyardı!


Her geçen gün büyüyen kripto para piyasası, büyük yatırımcıların yanı sıra birçok kişinin de rahatlıkla yatırım yapabileceği bir pazara dönüşmüştür. Daha sonra El Salvador gibi ülkeler bitcoini resmi para birimi yaptı. Bu duruma karşı çıkan Uluslararası Para Fonu (IMF), bu ülke ve üye ülkelerin her biri için dokuz maddelik bir eylem planı hazırladı. Gelin haberin detaylarına birlikte göz atalım.

Uluslararası Para Fonu, kripto para birimleri konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtti!

G20 maliye bakanlarının bir araya geldiği Hindistan zirvesinde gündeme gelen konu, Uluslararası Para Fonu’ndan gelen uyarılarla devam etti. Üye ülkelere verilen en önemli tavsiye, para politikası çerçevelerini güçlendirerek ve kripto varlıklarına resmi para birimi veya fiat değişimi statüsü vermeyerek parasal egemenliği ve parasal istikrarı korumaktı.

Uluslararası Para Fonu, bir ülkenin parasal istikrarı söz konusu olduğunda, güvenilir yerel kurumların ve politikaların eksikliğinin bir numaralı sorun olduğunu ve buradaki kırılganlıkların genellikle insanları itibari paralarını yabancı para birimlerine dönüştürmeye yönlendirdiğini söyledi. İnsanlar artık paralarını dolar ve euro yerine kripto para birimlerine çevirdiğinden, bu sorun kripto para birimlerinin varlığıyla daha da kötüleşiyor.

Yeni CEO duyurdu: batan kripto para borsası FTX geri döndü!

IMF, itibari paranın kripto varlıklara transferini azaltmanın en iyi yolunun, daha güçlü kurumlar inşa etmek ve geleneksel sisteme olan güveni artıran sağlam politikalar uygulamak olduğuna inanıyor. Uluslararası Para Fonu’na göre, güçlü bir para politikası çerçevesi (MPF) oluşturmak, güvenilirliği sağlamanın ilk adımıdır. Ayrıca bu kurum şeffaf ve kamuoyu ile tutarlı olmalıdır.

Uluslararası Para Fonu, ülkeleri aşırı sermaye girişlerine karşı önlem almaya çağırdı ve kripto varlıklarından kaynaklanan risklerin analiz edilmesi ve varlıkların vergilendirilmesinin şeffaf olması gerektiğini söyledi. Ayrıca Uluslararası Para Fonu, ülkelerin kripto varlıklar için gerekli yasal adımları atması gerektiğini vurguladı.

Son olarak Uluslararası Para Fonu, ülkelerin kripto varlıklarının diğer ülkelerin ekonomilerini nasıl etkilediğini de izlemesi gerektiğini belirtti. Bu konuda küresel iş birliğinin olması gerektiğini belirten IMF, uluslararası ödemeler için yeni çözümler üretilmesi çağrısında bulundu.

Peki IMF’nin kripto paralarla ilgili uyarısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Teknolojik Haberler

Diğer içeriklerimize de göz at!

Yorum yapın