medyauzmani.com

Uniswap likiditesi, büyük CEX endekslerinde düşüşler görüldüğü için ilk çeyrekte %208 arttı


  • Uniswap V3, ilk çeyrekte likiditede %208’lik bir artış kaydetti.
  • Düzenleyici baskıların ortasında Coinbase ve Binance sırasıyla %6,35 ve -%13,4 düşüşler gördü.
  • USDC gevşemesi ve Silicon Valley Bank’ın çöküşü de çeyrekteki stres olaylarını vurguladı.

En büyük merkezi olmayan borsa (DEX) platformu olan Uniswap, 2023’ün ilk üç ayında iki büyük merkezi borsa (CEX) platformu Binance ve Coinbase ile karşılaştırıldığında önemli bir likidite artışı kaydetti.

Yeni piyasa raporundan elde edilen diğer bilgiler arasında, Bitcoin hakimiyetinin %45’in üzerine çıkması, Ethereum’un DeFi alanındaki hakimiyetini sürdürmesi ve bu çeyrekte stablecoin işlemlerinin %60’ından fazlasını oluşturan Tether (USDT) yer alıyor.

CCData: Düzenleyici baskıların likidite üzerindeki etkisi

CCData’nın Piyasa Görünümü raporu, piyasa likiditesinin ilk çeyrekte düzenleyici baskılardan nasıl etkilendiğini ve bunun dünyanın en büyük CEX platformları için daha düşük likiditeyi etkilediğini vurguluyor.

İlk çeyrek, çok sayıda yaptırım eylemi, dava ve kripto para borsalarını içeren anlaşmalarla doluydu. Wells, Mart ayında SEC’den bildirim almadan önce Coinbase, Şubat ayında NYDFS ile 100 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı, CFTC ise Mart ayında Binance’e dava açtı.

Bu çeyrekteki diğer kayda değer düzenleyici stres olayları arasında Gemini, Kraken, KuCoin ve CoinEx ve stabilcoin USDC’nin merkezi borsadan likiditeyi kısa süreliğine serbest bırakmasıyla daha fazla piyasa belirsizliği yer aldı.

Unswap V3, CEX platformları düşüşler kaydettikçe likiditede %208’lik bir artış gördü

Örneğin, çeyrek boyunca Uniswap’teki ETH likiditesini Binance ve Coinbase’inkiyle karşılaştırmak, Uniswap V3 likiditesinin önemli ölçüde arttığını gösteriyor. CCData, 2023 2. Çeyrek Tahmin raporunda, Uniswap V3’ün likiditede %208 gibi şaşırtıcı bir artış kaydettiğini tespit etti.

Bu arada, Coinbase ve Binance sırasıyla %6,35 ve -%13,4’lük düşüşler bildirdi. CCData’ya göre, DEX platformunun likiditesindeki artış, katılımcıların likiditeyi ETH-USDC gibi havuzlara iterek ABD dolarının döviz bozdurmasından yararlanmaya çalışmasına neden olan hakim piyasa koşullarına bağlanabilir.

Zincir üstü veriler, en iyi ticaret çiftleri BTC-USD ve BTC-USDT için piyasa derinliğinde %1’lik önemli bir düşüş olduğunu gösteriyor. Silvergate Bank, Signature Bank ve Silicon Valley Bank’ın (SVB) çöküşü kripto para birimi endüstrisini etkilediği için 26 Mart’ta USD ve USD için likidite dip yaptı.

CCData araştırmacıları ayrıca likidite ve işlem hacmindeki düşüşün merkezi döviz rezervleri üzerinde önemli bir etkisi olduğuna dikkat çekti. Rapora göre belirsizlik, Mart ayında hafif bir iyileşme görmeden önce döviz rezervlerinin 2020’den bu yana en düşük seviyesine gerilediğini gördü.Diğer içeriklerimize de göz at!

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın